Безкоштовна мийка машин та статуя Ісуса. Як кандидати «балували» українців напередодні виборів

Безкоштовна мийка машин та статуя Ісуса. Як кандидати «балували» українців напередодні виборів

Безкоштовна мийка машин та статуя Ісуса. Як кандидати "балували" українців напередодні виборів

Безкоштовна мийка машин та статуя Ісуса. Як кандидати "балували" українців напередодні виборів

© УНІАН

Як кажуть аналітики, заохочення їжею поступається більш вигадливим способам.

Гречка вже як спосіб підкупити виборця не працює. До таких висновків під час нинішньої парламентської кампанії дійшли і в поліції, і в Комітеті виборців України, йдеться у сюжеті ТСН.

Там весь час фіксували незвичні і навіть дивні спроби підкупити українців. Найбільше винайшли мажоритарники. Але й партії від них не сильно відставали.

У прифронтовому Зайцевому найменший округ в Україні — тут виборців лише 2715 людей.

«Давали тушонку, давали капусту, давали хліб, давали цукор. Останній тренд – печінка тріски и шпроти», — розповідають місцеві. А ще годували просто неба — серед напоїв, зокрема, були і алкогольні.

Найактивнішим на такому маленькому окрузі був один кандидат — його ім'я ледь не на кожній спині і лобах тутешніх жителів. Сині іменні футболки і кепки він дарував в Зайцевому пачками. І часто свій підкуп спрямовував не на виборців, а на їхніх дітей, для яких встановив батути. Та дарував кросівки. А після виборів ще обіцяв подарувати велосипеди, як стверджують тутешні. Але вже ближче до дня голосування кандидат свою передвиборчу обіцянку скасував.

На Луганщині підкуп виборців розпочався ще до старту офіційної кампанії. Роздавали солодкі подарунки здебільшого пенсіонерам. Мамі Аріфа Багірова п'ять кілограмів цукру місцеві кандидати дали ще минулої осені. І в такий спосіб уже тоді штаб партії почав збирати паспортні дані потенційних виборців. Цукрові флешмоби зупинились десь за тиждень до виборів. Бо хтось з сумлінних громадян поскаржився в поліцію.

Але підкуп на цьому не зупинився. Методи просто удосконалили — запропонували електронні картки, за якими умовну гречку дадуть уже після підрахунку голосів.

ВідеоГречка не в тренді: які способи підкупу виборців використали кандидати

Поліція і комітет виборців України зафіксували незвичні спроби підкупити українців. Найбільш винахідливими були мажоритарники, але й партії намагались не відставати. Про арсенал політичної спокуси – далі в сюжеті.  

Безкоштовна мийка машин та статуя Ісуса. Як кандидати "балували" українців напередодні виборів

Безкоштовна мийка машин — до цього додумався кандидат з Буковини. Скільки людей скористалися цією послугою невідомо. Адже, як тільки в діях самовисуванця запідозрили правопорушення, кандидат передумав і  видалив відео про «мийну агітацію» зі своєї сторінки у фейсбуку. І заявив журналістам: нікого не намагався підкупити, а просто хотів зробити подарунок жителям Кіцмані до дня міста.

Нічого матеріального, але дещо духовне. Під час передвиборчої кампанії в містечку Козова на Тернопільщині встановили статую Ісуса Христа з розведеними в боки руками, на кшталт відомої бразильської у Ріо-де-Жанейро. Щоправда, під Ісусом на Тернопільщині є напис, який свідчить — монумент встановила місцева агрокомпанія. Її засновник саме кандидат.

Працівники агрофірми, вони ж і представники кандидата, звичайно, все заперечують. Запевняють, Ісус — не агітація, а подарунок до 20 років існування компанії.

«Те, що хтось людей називає виборцями — це його проблема, ми називаємо людей українцями і називаємо їх своїми пайовиками», — обурився керівник прес-служби компанії «Агропродсервіс» Олег Удич.

Найбільше порушень на Сході країни, найменше — на Заході. У міністерстві внутрішніх справ порахували, що за час передвиборчої кампанії про порушення українці заявляли шість тисяч разів. Цифра не рекордна. Але самі методи підкупу, зізнаються в поліції, вже геть інші. Нині серед передвиборчих технологій найпопулярніші — це концерти. Чи не всі кандидати вже зрозуміли, що виборець вгодований, тепер потрібні розваги і видовища. Але й самі володарі голосів уже більш досвідчені. Беруть все, голосують, як вийде.

«Насправді, сьогодні баклажани від Ляшка брали, вчора гречку від когось ще, сьогодні ми прийшли на концерт Вакарчука, насправді ж ніхто не буде за це голосувати», — каже виборець.

Нагадаємо, напередодні парламентських виборів у Національному музеї історії України зібрали «музей гречкосійства». Там виставили показові  приклади підкупу виборців та маніпуляцій з боку кандидатів. 

Кореспондент ТСН Мар'яна Бухан, Світлана Павук, Олег Тудан